Jak wybrać rolety wewnętrzne?

Zasłony, żaluzje, rolety, czyli osłony na okna stanowią jeden z istotniejszych elementów wystroju mieszkań i domów. Każde z rozwiązań ma swoje zalety i każde ma wiernych zwolenników. W poniższym tekście skupimy się na roletach wewnętrznych, podpowiemy, jakie są ich rodzaje, oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?
Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?
Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?
Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?

Jakie są rodzaje rolet wewnętrznych?

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup rolet pora przyjrzeć się im bliżej. Wbrew pozorom bowiem pod nazwą rolety wewnętrzne kryje się kilka rozwiązań. Chcąc dopasować je do własnych upodobań, a przede wszystkim wnętrza poszczególnych pokoi musimy poznać kilka z nich. Czas zatem na krótką charakterystykę:

Rolety rzymskie

Z powodzeniem łączą w sobie funkcję klasycznych rolet z elementami dekoracyjnymi, które stanowią doskonale znane wszystkim zasłony. Rolety rzymskie szyte są z tkanin, które po pociągnięciu sznurka układają się w fale.
Daje to bardzo efektowny wygląd. Dodając do tego ogromny wybór materiałów do wykorzystania zyskujemy wiele możliwości dopasowania ich zarówno do kolorystyki pokoju jak również głównej funkcji, którą mają pełnić. Delikatny materiał spełniać może rolę firanki, natomiast gruby skutecznie zaciemni pokój przed promieniami słońca.

Rolety austriackie

Bardzo często stanowią alternatywę dla klasycznych zasłon. Sposób ich uszycia sprawia, że po pociągnięciu wszytego sznurka tworzą one dekoracyjne fałdy, zamiast zwijać jak zwykła roleta. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że nie nadają się do pomieszczeń, w których chcemy mieć możliwie duże zaciemnienie.

Rolety plisowane

To bez wątpienia jedne z najbardziej popularnych rozwiązań nazywane często harmonijkami. Występują w dwóch wersjach. Na prowadnicach oraz wolno wiszące. Zapewniają regulację poziomu przesłony, a wykorzystane do ich produkcji materiały są łatwe do czyszczenia.

Rolety wolno wiszące

Jedne z najtańszych co nie znaczy, niewarte uwagi. Rolety wewnętrzne tego typu składają się z tkaniny nawiniętej na rolkę przytwierdzoną do górnej części okna. Za pomocą systemu żyłkowego możliwa jest regulacja stopnia zaciemnienia. Szeroki wybór kolorów sprawia, że są one chętnie wybierane do pokoju dzieci.

Rolety typu dzień noc

W swojej konstrukcji są bardzo zbliżone do wolno wiszących. Główna różnica polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów pasków. Jednego z tkaniny przepuszczającej światło, o drugiej gęstej, która ma je blokować.
W zależności od potrzeb możemy je ustawić tak, aby uzyskać pożądany efekt.

Jaki sposób montażu rolet wewnętrznych wybrać?

Planując kupno rolet warto już na wstępie zastanowić się na ich sposobem montażu. Optymalnie byłoby, aby był on z jednej strony możliwie prosty tzw. niewymagający zbyt wiele wiercenia w ścianach lub futrynach okien, a z drugiej strony, aby był trwały. Nie ma nic gorszego niż ciągłe poprawianie spadającej rolety. Z drugiej strony sposób mocowania powinien uwzględniać rodzaj i ciężar rolety. Generalnie wyróżniamy trzy sposoby montażu:
– do sufitu,
– do ściany,
– do ramy okna

Ostateczny wybór metody montażu zależy od rodzaju rolety i warto go ustalić przed jej zakupem. Przykładowo rolety chowane w tzw. kasecie wymagają solidniejszego montażu wobec wolno wiszącej rolki. Należy mieć to na uwadze.

Mechanizm podnoszenia rolet wewnętrznych – na co zwrócić uwagę?

Rolety oraz żaluzje należą do elementów dość delikatnych. Dobrze wybrane i zamontowane mogą nam służyć latami. Wykorzystywane w nich łańcuszki i żyłki są solidne o ile są właściwie użytkowane. Szarpanie lub ciągnięcie na siłę może skończyć się ich zerwaniem co zawsze oznacza kłopot, a w ostateczności konieczność zakupu nowego egzemplarza. Nieco solidniejsze są tzw. drążki, ale nie mają one zastosowania we wszystkich modelach.
Wybierając mechanizm podnoszenia rolet warto dopasować go do pomieszczenia oraz potrzeb domowników.
Dla przykładu delikatny mechanizm łańcuszkowy może nie wytrzymać próby czasu w pokoju dziecięcym, ale świetnie sprawdzi w oknie w łazience, gdzie będzie używany sporadycznie.

Rolety wewnętrzne – jaka przepuszczalność światła?

To już ostatnia kwestia, o której warto wspomnieć. Rolety wewnętrzne mają możliwość regulacji poziomu zaciemnienia. Wystarczy podnieść je do połowy, aby w pokoju było widno, a jednocześnie nie raziło nas słońce. Drugą ciekawą cechą rolet jest ich przepuszczalność światła. Wyobraźmy sobie, że roleta jest całkiem opuszczona, a w pokoju nadal jest bardzo widno. W sypialni czy pokoju, w którym oglądamy telewizję lub pracujemy przy komputerze nie będzie to zbyt wygodne. Przepuszczalność zależy bezpośrednio od użytych do produkcji rolety materiałów oraz ich koloru. Panująca tu zależność jest prosta. Im jaśniejszy materiał, z którego wykonana jest roleta, tym większa przepuszczalność. Nie chcąc ograniczać się do niebieskich czy czarnych kolorów można wybrać wersję podgumowaną. Sprawia ona, że nawet jasny kolor rolety zapewni bardzo wysoką ochronę od światła.

Mamy nadzieję, że powyższy tekst pomoże nieco wyborze zarówno pierwszych, jak i kolejnych rolet do domu.

 

Author: maante.com.pl